Mówienie o cyklu życia zębów stałych może wydawać się nam czymś abstrakcyjnym. Tymczasem i one przeżywają zarówno swoją młodość, jak i wiek dojrzały. Poznanie kolejnych faz rozwoju może być pomocne w codziennych czynnościach takich, jak choćby właściwa higiena jamy ustnej.
Zalążki zębów stałych powstają wyjątkowo szybko, z ich pojawieniem się mamy bowiem do czynienia pomiędzy 26 a 30 tygodniem życia płodu. Są jednak umiejscowione nie w pierwszym, ale w drugim rzędzie, stąd też każdy człowiek najpierw ma do czynienia z zębami mlecznymi. Kolejnym etapem rozwoju zębów stałych jest ich mineralizacja. Ma ona miejsce w różnym czasie w zależności od ich umiejscowienia i to właśnie ona w dużej mierze przesądza o jakości naszego przyszłego uzębienia.
Sam okres życia zęba nigdy nie jest stały. Jest uzależniony przede wszystkim od poziomu, na jakim znajduje się higiena jamy ustnej. Wpływ na niego ma jednak również nasza dieta, a niekiedy także przechodzone przez nas choroby, w tym i te, które pozornie nie mają wiele wspólnego z uzębieniem.