Czy mogę jeść po założeniu plomby?

Wizyta u stomatologa zwykle kończy się odbudową zęba, nie oznacza to jednak, że zaraz po opuszczeniu gabinetu pacjent może zapomnieć o zabiegach, jakim się poddawał. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, które dotyczy jedzenia po założeniu plomby. Czy natychmiast po opuszczeniu gabinetu lekarza należy iść na obiad, czy też warto zachować pewną dozę ostrożności w tym zakresie?

Dentyści wychodzą z założenia, że przez pewien czas najlepiej unikać nie tylko posiłków, ale nawet napojów, które barwią zęby. Plomba potrzebuje nieco czasu, aby się ustabilizować, warto więc wstrzymać się od jedzenie przez przynajmniej dwie godziny od chwili zakończenia zabiegu.

W dniu wizyty u stomatologa lepiej też nie żuć gumy i unikać cukierków, zarówno tych miękkich, które przyklejają się do zębów, jak i twardych, a więc takich, które mogą naruszyć konstrukcję minimalnie miękkiej jeszcze plomby. Już po kilku godzinach można jednak wyszczotkować zęby – najlepiej pastą o podwyższonej zawartości fluoru albo tą, która jest przeznaczona dla zębów nadwrażliwych.