Jakie są najlepsze plomby?

Jeśli udajemy się do dentysty z jakąś próchnicą i następuje konieczność użycia wypełnienia zębowego, pacjent sam może dokonać wyboru jaki rodzaj plomby ma zostać u niego zastosowany. Większość osób jednak niezbyt się na tym zna – wyjaśniamy więc, co jako pacjenci mamy do wyboru!

Oczywiście, najważniejszy jest odpowiedni kolor – każdy chce, by jego zęby wyglądały estetycznie (tym bardziej, jeśli wypełnienie jest w jednym z pierwszych zębów i będzie widoczne). Dlatego prym wśród wypełnień wiodą te o barwie dostosowanej do barwy innych zębów u konkretnego pacjenta. Z tego też powodu coraz rzadziej stosuje się wypełnienia z amalgamatu, które są trwałe, ale po prostu zbyt ciemne (niemal czarne). Niezwykle trwałe wypełnienia to te złote, ale tutaj cena jest zbyt wysoka, by mogło sobie na nie pozwolić wiele osób.

Najpopularniejsze są kompozyty – wypełnienia wykonane z tworzywa sztucznego. Są one dostosowane barwą do innych zębów i tak jak i one ulegają przebarwieniom – na przykład po częstym piciu kawy czy herbaty. Niestety, ich trwałość jest krótka – zwykle mniej niż 10 lat. Obecnie w gabinetach dentystycznych można poprosić również o plomby nowoczesne – tak zwane inlay-onlay.