Kiedy wykonać RTG zęba?

Badanie RTG zębów, często określane po prostu jako prześwietlenie, jest jednym z najpopularniejszych badań radiologicznych. Medycyna z powodzeniem stosuje je już od dziesięcioleci, dzięki czemu dziś nie trzeba obawiać się nie tylko jego niskiej skuteczności, ale i jakiegokolwiek zagrożenia dla naszego zdrowia.

Trudno o gałąź medycyny, w której badanie RTG nie znalazłoby zastosowania, nic więc dziwnego, że jest ono atrakcyjne także dla współczesnej stomatologii. Jego powszechność sprawia przy tym, że nie ma jednego tylko powodu, dla którego dentysta może zasugerować wykonanie prześwietlenia.

Badanie RTG jest pomocne przede wszystkim w diagnostyce, pozwala bowiem na ustalenie, jakie są przyczyny problemu zgłaszanego przez pacjenta.


RTG jest jednak zalecane także w celach kontrolnych, gdy konieczne staje się uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, czy zastosowane leczenie okazało się skuteczne. Prześwietlenie wykonuje się jednak również w trakcie leczenia, dzięki czemu stomatolog może decydować o kolejnych etapach stosowanej przez siebie terapii.