Leczenie wad zgryzu u dzieci

Wady zgryzu stanowią poważne zagrożenie dla jamy ustnej. Mogą przy tym utrudniać nie tylko odgryzanie kęsów, ale nawet mówienie i oddychanie. Najczęściej jednak można z nimi walczyć, obowiązuje przy tym zasada mówiąca o tym, że im szybciej zdecydujemy się na podjęcie środków zaradczych, tym lepiej.

Pierwsza diagnoza wad zgryzu następuje zwykle w okolicach trzeciego roku życia. Rodzice mogą dokonać jej samodzielnie i jeśli wydaje im się, że zęby nie układają się prawidłowo, a przestrzenie między nimi są nienaturalnie duże, sami powinni udać się do lekarza. Wizyta kontrolna u ortodonty powinna nastąpić najpóźniej w okolicach szóstego roku życia dziecka, a więc wtedy, gdy ma już wszystkie zęby mleczne. Nie należy z nią zwlekać, im bowiem szybciej nastąpi leczenie ewentualnych nieprawidłowości, tym szybciej dojdzie do ich eliminacji.

Wady zgryzu można leczyć także w późniejszym wieku, jest to jednak zadanie nie tylko trudniejsze, ale i bardziej czasochłonne, jeśli więc jest taka możliwość, warto unikać zaniedbań w tym zakresie.