Leczenie wad zgryzu

Wady zgryzu to poważny problem wielu Polaków zasługujący na uwagę już choćby dlatego, że przez lata nie poświęcano mu tak wiele uwagi, jak choćby zagrożeniu próchnicą. Nic więc dziwnego, że leczenie wad zgryzu nie jest zbyt dobrze rozpropagowane nawet pomimo tego, że można zdecydować się na nie w każdym wieku.

 

Jeśli wada zgryzu zostanie wykryta we wczesnej fazie rozwoju, może się okazać, że nie trzeba nawet stosować aparatu ortodontycznego. W takim przypadku znakomite rezultaty przynoszą już same ćwiczenia wykonywane przez pacjenta. W innej sytuacji konieczne okazuje się zastosowanie aparatu.
Leczenie wad zgryzu nie zawsze przebiega w ten sam sposób. Już choćby dlatego niezbędne jest przeprowadzenie odpowiedniej diagnostyki bazującej na zdjęciu RTG, wywiadzie z pacjentem oraz ocenie jego stanu uzębienia. Dopiero na tym etapie można przystąpić do analizy dostępnych sposobów leczenia, ortodonta ma zaś wiedzę pozwalającą mu na dobór rodzaju aparatu najlepiej sprawdzającego się u danego pacjenta.