Rekonstrukcja kości szczęki

Gdy tracimy zęby, musimy liczyć się z tym, że nasz organizm staje przed wyzwaniem, z którym nie jest mu łatwo sobie poradzić. Jednym ze skutków ubocznych tego procesu jest zanik tkanki kostnej szczęk. Na szczęście, dzięki postępowi nauk medycznych, dziś możliwa jest rekonstrukcja kości szczęki. Na czym ona polega?

Istnieje przynajmniej kilka metod stosowanych po to, aby zrekonstruować kości szczęki. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o zastosowaniu wszczepów bloków kości autogennej pochodzącej z różnych źródeł i przyjmującej zróżnicowane formy. Często stosowane są jednak również biomateriały, błony zaporowe oraz tak zwane preparaty czynne biologicznie.

Istnieje też możliwość odbudowy kości z wykorzystaniem preparatów obcych genetycznie i gatunkowo. Oczywiście, podobnie, jak ma to miejsce w wielu innych przypadkach, gdy trzeba zastosować leczenie stomatologiczne, kluczowe znaczenie ma stan, w jakim znajduje się pacjent oraz stan samej żuchwy. W związku z tym rozwiązaniem skuteczne u jednej osoby, u innej wcale nie musi się sprawdzić.