Rodzaje wód do płukania jamy ustnej

Płyny do płukania jamy ustnej różnią się między sobą na wiele sposobów. Wiedza o tym, czym się charakteryzują pozwala na wybór tego, który jest najlepiej dopasowany do naszych potrzeb.

Największą grupę stanowią płyny bakteriobójcze, a więc te, które skutecznie neutralizują drobnoustroje, z jakimi mamy do czynienia w jamie ustnej, nie są to jednak wcale jedyne płyny, w jakie możemy się zaopatrzyć. Wcale nie mniej popularne są płyny antyseptyczne, które pozwalają na odkażanie jamy ustnej, co ma szczególnie duże znaczenie, gdy zmagamy się ze stanem zapalnym albo z otwartymi ranami. Płyny do płukania jamy ustnej mogą się nam przydać także wtedy, gdy chcemy pomóc naszemu szkliwu. Ponieważ wiele z nich zawiera związki fluoru, możliwe staje się jego odbudowanie, co w dłuższej perspektywie prowadzi również do mniejszych problemów z ogólnym stanem naszych zębów.

Lista płynów nie byłaby kompletna i wówczas, gdybyśmy nie wspomnieli o tych, które mają działanie odświeżające. Te najczęściej posiadają olejki aromatyczne i wyciągi z cynku, które potrafią rozwiązać problem nieświeżego oddechu.