Usunięcie zęba mądrości

Popularne ósemki, nazywane czasem zębami mądrości, nie pomagają w istotny sposób w procesie rozdrabniania pokarmu. Ich obecność może być jednak powodem sporej ilości problemów. Dzieje się tak przede wszystkim wówczas, gdy zęby te wyrastają pod nieprawidłowym kątem. Co ciekawe ósemki były bardzo istotnym elementem uzębienia w czasach naszych praprzodków. Obecnie jednak, w drodze ewolucji, zęby te z trudem mieszczą się w łukach zębowych człowieka.

Podstawową przyczyną, która skłania do usunięcia ósemek, jest leczenie ortodontyczne. Ekstrakcja takiego zęba ułatwia wyprostowanie pozostałych. Kolejną przyczyną może być po prostu stan zęba. Jeśli ząb jest objęty próchnicą, a jej zaawansowanie lub utrudniony dostęp do ósemki uniemożliwia leczenie, konieczny jest zabieg wyrywania.
Najpoważniejszą i najbardziej bolesną przyczyną usunięcia zębów mądrości jest ich nieprawidłowe wyżynanie się. Zjawisku temu towarzyszy ból, szczękościsk, obrzęk, przyzębne kieszonki oraz stan zapalny.

Zabieg usunięcia zęba mądrości jest zabiegiem z zakresu chirurgii i nie każdy stomatolog może go usunąć. Dobrą wiadomością jest to, że można wykonać ekstrakcję ósemki w ramach NFZ.