Wpływ niewyleczonych zębów na zdrowie

Bardzo często zwraca nam się uwagę na to, że zwlekanie z leczeniem zębów może mieć szczególnie zły wpływ na nasze zdrowie. Ponieważ jednak informacja ta na ogół nie jest poparta konkretnymi przykładami, mamy tendencję do jej lekceważenia. Nie jest to postawa właściwa zwłaszcza, że zagrożenie wcale nie jest małe.

Japońscy naukowcy już jakiś czas temu wskazali związek pomiędzy utratą uzębienia, a częstotliwością zachorowania na chorobę nowotworową (związek okazał się szczególnie silny w odniesieniu do raka przełyku). Nie ulega też wątpliwości, że lekceważenie chorób dziąseł może zwiększyć prawdopodobieństwo choroby wieńcowej, a gdy ma ona już miejsce – zintensyfikować charakterystyczne dla niej objawy.

Infekcje bakteryjne mogą też zwiększać ryzyko zawału, nie powinniśmy bowiem zapominać o tym, że same bakterie wcale nie pozostają w jamie ustnej, ale szybko przenikają do krwiobiegu. Toksyny, których źródeł należy doszukiwać się również w chorobach zębów, mogą także prowadzić do poważnych problemów z nerkami.