Co to jest remineralizacja zęba?

Wielu osobom wydaje się, że jedyną skuteczną metodą walki z próchnicą jest borowanie. Rzeczywiście, gdy znajduje się ona w zaawansowanym stadium jest to jedyne rozwiązanie, jakie stomatolog może zaproponować pacjentowi. Jeśli jednak próchnica zostanie zdiagnozowana odpowiednio wcześnie, alternatywą okazuje się remineralizacja zębów.

Remineralizacja zęba jest działaniem, w czasie którego składniki czynne przyczyniają się do uzupełnienia ubytków, jakie pojawiły się w szkliwie zęba. Proces ten nie tylko wzmacnia szkliwo, ale również przyczynia się od tego, że pacjent nie musi zmagać się z nadwrażliwością zębów, a one same są w większym stopniu odporne na próchnicę.

Remineralizacja zębów może być dokonana w gabinecie stomatologicznym, obecnie jednak w sprzedaży dostępne są również specjalne pasty, dzięki którym można wzmacniać szkliwo zębowe samodzielnie, w domowym zaciszu. Warto pamiętać i o tym, że skuteczność remineralizacji jest uzależniona od tego, czy stosuje się odpowiednią dietę (wolną choćby od napojów gazowanych) i właściwą higienę jamy ustnej.